Průběh Alzheimerovy nemoci se obvykle dělí do několika stádií:
Mírná kognitivní porucha
V počátečním stádiu mohou být příznaky mírné a snadno zaměnitelné s běžným stárnutím. Pacienti začínají mít potíže s krátkodobou pamětí, občas hledají slovo a někteří mohou mít potíže s orientací v prostoru ve smyslu naplánování cesty.
Stádium mírné demence
Během tohoto stádia začínají příznaky Alzheimerovy nemoci postupovat. Pacienti začínají mít větší problémy s pamětí, neorientují se v čase, mohou se ztrácet v prostoru, mohou mít potíže s komunikací, obtížně hledají slova a začínají se objevovat problémy a bezradnost v činnostech, které dosud zvládali.
Pokročilé stádium
V pokročilém stádiu jsou příznaky Alzheimerovy nemoci výrazné, pacienti postupně ztrácí schopnost komunikace a samostatného fungování, jsou plně odkázání na péči druhé osoby, potřebují pomoc i s běžnými denními činnostmi a péčí o sebe sama. Mohou se přidat i potíže s hybností.
Komplikace spojené s Alzheimerovou nemocí mohou zahrnovat:
Úrazy a pády
Pacienti s Alzheimerovou nemocí jsou náchylnější k úrazům a pádům kvůli poklesu koordinačních schopností, ztrátě rovnováhy a problémech s vyhodnocením nebezpečné situace.
Infekce
Snížená imunitní funkce u pacientů s pokročilou Alzheimerovou nemocí může zvýšit riziko infekcí, jako jsou močové infekce, plicní infekce nebo infekce kůže.
Nutriční problémy
Pacienti s Alzheimerovou nemocí mohou mít problémy s jídlem a pitím kvůli změnám chuti, potížím s polykáním nebo zapomnětlivosti ohledně stravování.
Úbytek hmotnosti
Kvůli nutričním problémům a ztrátě schopnosti péče o sebe může dojít k úbytku hmotnosti u pacientů s pokročilou Alzheimerovou nemocí.
Změny nálady a chování
V počátku onemocnění bývá časté zhoršení nálady, depresivní příznaky nebo úzkosti. S postupujícím onemocněním se může přidávat agresivita, neklid nebo naopak apatie.