V počátku se jedná o problémy s krátkodobou pamětí. Lidé si nemohou zapamatovat nedávné události nebo informace. Například si nepamatují, co měli k obědu, ptají se opakovaně na stejné otázky, opakovaně sdělují stejné informace, častěji vzpomínají na své mládí.
Zahrnují poruchy myšlení, porozumění, rozhodování a řešení problémů, problémy s organizací, s prostorovou orientací a s řečí.
Nemocní mají problémy s orientací nejprve v méně známém prostředí např. při cestě ke známým a nakonec se mohou ztratit a nepoznávat i domácí prostředí.
Nejprve se jedná o časté hledání slova v hovoru. Nemocný v řeči nahrazuje slova zájmeny (toto, ta, ten..), pak nestíhá tempo hovoru při rodinném setkání, nezapojuje se do hovoru, může mít problém vyjádřit myšlenku. Postupně přichází neporozumění složitějším větám a neschopnost říci ucelenou větu.
Postupem nemoci se přidávají potíže ve zvládání každodenních úkolů, které nemocný do té doby zvládal bez obtíží. Nedokáže již uvařit složitější jídlo, neví jak ovládat přístroje (pračku, mikrovlnku..), nepozná rozdíl v hodnotě peněz, neumí dopočítat částku na vrácení při placení, začíná se nevhodně oblékat, neodhadne situaci nebo roční období, nosí oblečení naruby nebo naopak, nedbá na hygienu. Postupem ztratí schopnost se vůbec sám obléct a dbát o svou hygienu.
V počátku se velmi často objevuje pokleslá nálada, úzkosti, deprese, následně se může objevit podrážděnost, podezřívavost a rychlé změny nálady. Někdy bývá přítomna určitá neomalenost (oslovuje neznámé na ulici) a nevhodnost v chování (sní na co přijde, nevhodné otázky). U některých lidí se mohou objevovat i zrakové halucinace.
Nemocní mají obtíže s rozpoznáním členů rodiny a přátel. Postupem času nepoznávají i svého pečujícího.
Příznaky Alzheimerovy nemoci se obvykle zhoršují pomalu a postupně a následně vedou k závažnějším problémům, ke ztrátě soběstačnosti a nakonec k závislosti na péči druhé osoby.
Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný, má různé přidružené nemoci a tím může být i průběh Alzheimerovy nemoci trochu odlišný a symptomy se mohou lišit. Osoby s podezřením na Alzheimerovu nemoc by měly vyhledat lékařskou pomoc pro přesné diagnostikování a další řízení péče.
Jsme Poradna jako slon – poradna pro neformální pečující o pacienty s Alzheimerovou nemocí a dalšími typy neurodegenerativního onemocnění. Zjistit více →
Poradna jako slon – poradna pro neformální pečující o pacienty s Alzheimerovou nemocí a dalšími typy neurodegenerativního onemocnění.
Projekt „PORADNA JAKO SLON – provoz a rozvoj Alzheimerovské poradny navazující na projekt „Nejste na to sami – podpora neformálně pečujících“ (OPZ+)“ je podporován Jihomoravským krajem.
Projekt „PORADNA JAKO SLON – Alzheimerovská poradna navazující na projekt „Nejste na to sami – podpora neformálně pečujících“ (OPZ+)“ je podporován Jihomoravským krajem.
Projekt „PORADNA JAKO SLON – Alzheimerovská poradna, rozšíření činnosti poradny“ je podporován Statutárním městem Brno.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu.